Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG) zaprasza na trzecie seminarium w ramach cyklu wprowadzającego w tematykę III Kongresu Energetyki Rozproszonej. Spotkanie pt. „Wpływ transformacji energetycznej na poziom i strukturę zatrudnienia w polskiej gospodarce” odbędzie się 15 maja 2025 r. w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji, transmisja również na YouTube).

Mimo istniejących różnic formalnych i definicyjnych, pojęcie „sprawiedliwej transformacji energetycznej (TE)” zazwyczaj rozumiane jest jako proces zmiany technologii produkcji i wykorzystywania różnych form energii, który gwarantuje utrzymanie ogólnego dobrobytu obywateli na zadowalającym poziomie. Z perspektywy ekonomicznej i społecznej, jednym z kluczowych aspektów sprawiedliwej TE jest zapewnienie odpowiednich zmian na rynku pracy, związanych z postępem technologicznym. Niestety, brak odpowiednich danych ekonomiczno-technologicznych powoduje, że istniejące dokumenty strategiczne w niewystarczającym stopniu uwzględniają wpływ TE na sektor zatrudnienia.

Celem seminarium jest omówienie metod zbierania danych i prowadzenia badań naukowych, które koncentrują się na pomiarze makroekonomicznych efektów towarzyszących TE w Polsce, z naciskiem na wpływ TE na rynek pracy, a także dyskusja na temat możliwości praktycznego wdrażania proponowanych rozwiązań.

Formularz rejestracyjny:https://s.agh.edu.pl/yAkla

Źródło: 1.