27 lutego 2025 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie online dotyczące strategii dywersyfikacji gospodarczej w regionach węglowych Unii Europejskiej i Indii. W wydarzeniu, organizowanym przez Initiative for Coal Regions in Transition (UE) oraz Swaniti Global (Indie), uczestniczyli przedstawiciele różnych regionów węglowych, eksperci i decydenci polityczni. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń i omówienie dobrych praktyk w zakresie transformacji gospodarczej oraz wsparcia społeczności lokalnych w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną.

Wśród uczestników znalazła się Joanna Tokarczuk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej z subregionu Turów. Podczas dyskusji omówiła wyzwania związane z transformacją energetyczną w Polsce oraz przedstawiła działania podejmowane na rzecz sprawiedliwej transformacji w regionie. W trakcie spotkania zaprezentowano również projekt TriLand – Transgraniczne Centrum Transformacji (www.tri-land.eu), który wspiera transformację energetyczną i gospodarczą w regionach przygranicznych, tworząc przestrzeń dla innowacyjnych rozwiązań i współpracy międzysektorowej.

Istotnym elementem dyskusji było przedstawienie konkretnych przykładów transformacji w regionach węglowych w Europie i Indiach. Analizowano doświadczenia różnych obszarów, zarówno tych, które są już zaawansowane w procesie transformacji, jak i tych, które dopiero go rozpoczynają. Tego rodzaju wymiana wiedzy pozwala na uniknięcie powielania błędów, które pojawiły się w innych regionach, a także na skuteczniejsze wdrażanie sprawdzonych rozwiązań.

Indie, które dopiero rozpoczynają swoją drogę odchodzenia od węgla, z dużym zainteresowaniem przyglądają się europejskim przykładom transformacji energetycznej. Szczególną uwagę zwróciły na regiony objęte wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, analizując mechanizmy i strategie stosowane w UE. Co ciekawe, uczestnicy z Indii byli zdziwieni, że w Europie nadal istnieją regiony, takie jak subregion Turów, które znajdują się dopiero na początku swojej drogi transformacyjnej.

Spotkanie pokazało, że transformacja regionów węglowych to proces wymagający współpracy międzynarodowej, wymiany wiedzy oraz dostępu do odpowiednich mechanizmów finansowania. Przykłady z Europy i Indii pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania i potencjalne ścieżki rozwoju, a unikanie błędów popełnionych przez inne regiony może znacznie przyspieszyć i usprawnić cały proces.

Autor: Joanna Tokarczuk