Choć moce odnawialnych źródeł energii (OZE) stale rosną, to w 2024 roku nadal aż 57% energii elektrycznej w Polsce pochodziło z węgla, ta wartość wskazuje jak duża jest jeszcze rola tego surowca w naszym miksie energetycznym.
W Polsce obecnych jest aktualnie 196 bloków w 19 elektrowniach i 46 elektrociepłowniach. Większość z nich to jednostki cieplne, które potrafią wytwarzać zarówno prąd, jak i ciepło poprzez kogeneracje. Średni wiek czynnych bloków to około 35 lat, a najstarsze – bloki na węgiel kamienny – mają średnio 42 lata. W planie jest budowa 14 nowych bloków, z czego 13 to mają być bloki gazowe, a jeden węglowy.
W 2023 roku pięć największych elektrowni odpowiadało za ponad połowę całkowitych emisji CO2, a Elektrownia Bełchatów była największym jego emitentem, z blisko jedną czwartą tych emisji.
Polecamy i zapraszam do samodzielnego eksplorowania bardzo merytoryczną cyfrową bazę wiedzy tworzoną przez fundację Instrat, na platformie dostępne są m.in.:
- Ceny prądu, gazu, uprawnień do emisji
- Mapa elektrowni i elektrociepłowni w Polsce zawierających bloki energetyczne o mocy elektrycznej zainstalowanej pow. 20 MW. Rozmiar koła odpowiada mocy zainstalowanej.
- Ranking produkcji w największych krajowych elektrowniach w 2023 roku. Energia elektryczna netto – wprowadzona do sieci, po odjęciu zużycia na potrzeby własne obiektu.
- Daty uruchomienia bloków elektrowni i elektrociepłowni zawartych w bazie danych w podziale na paliwo podstawowe. Rozmiar koła odpowiada mocy elektrycznej zainstalowanej.
- Daty wyłączenia bloków elektrowni i elektrociepłowni zawartych w bazie danych Fundacji Instrat w podziale na paliwo podstawowe. Rozmiar koła odpowiada mocy elektrycznej zainstalowanej.
- Pięciu największych emitentów dwutlenku węgla (CO2), tlenków azotu (NOx/NO2) i tlenków siarki (SOx/SO2) spośród polskich elektrowni cieplnych i elektrociepłowni. Kolejność według wielkości emisji CO2 (malejąco). Dane za 2023 rok.
- SRMC* – koszt wytwarzania energii elektrycznej wraz z kosztem emisji CO2 dla poszczególnych rodzajów technologii w latach 2020-2023 [PLN/MWh]. Zacieniowane obszary dla węgla oraz gazu wskazują na przedział wartości, zależny od wieku i typu obiektu.
- Szacunkowe koszty uprawnień do emisji CO2 w 2023 r. dla poszczególnych rodzajów technologii wytwarzania w blokach elektrowni, w groszach za kilowatogodzinę (gr/kWh).
Źródło: https://energy.instrat.pl/