Dnia 25 marca 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja Polskiej Zielonej Sieci pod hasłem „Półmetek Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – czego się nauczyliśmy, dokąd zmierzamy? Głosy z polskich regionów węglowych”. Choć wydarzenie koncentrowało się na regionach objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (FST), swoją obecność zaznaczył również subregion Turów – który, przypomnijmy, oficjalnie nie został włączony do grona beneficjentów FST.
Subregion Turów reprezentowała Joanna Tokarczuk ze Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej. Jak podkreślała, choć region ten nie znajduje się obecnie w systemie wsparcia FST, proces sprawiedliwej transformacji dotyczy go w równym stopniu. – „Trzeba się przygotowywać, trzeba być obecnym i przypominać, że nasz region również istnieje i potrzebuje wsparcia” – zaznaczyła Tokarczuk.
Czym jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to narzędzie finansowe Unii Europejskiej mające na celu wsparcie regionów w przechodzeniu na gospodarkę neutralną klimatycznie. Fundusz pomaga łagodzić skutki społeczno-gospodarcze transformacji w regionach węglowych.
Raport, który pokazuje kierunek
Konferencję otworzyła Joanna Furmaga z Polskiej Zielonej Sieci. Wśród kluczowych punktów programu znalazła się premiera raportu pt. „Głosy z regionów objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Badanie ewaluacyjne stanu wdrożenia i rekomendacje zmian w funkcjonowaniu Funduszu w Polsce”, zaprezentowanego przez Martę Anczewską z Instytutu Reform. Dokument zawiera analizę dotychczasowych wdrożeń FST oraz konkretne wnioski i rekomendacje na przyszłość.
Wnioski z raportu mogą mieć znaczenie również dla przyszłości subregionu Turów, ponieważ pokazują nie tylko skuteczne rozwiązania merytoryczne, ale również dobre praktyki wdrożeniowe i techniczne. To cenna wiedza w kontekście tworzenia nowego terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji dla Turowa.
Autor: Joanna Tokarczuk


