Dokument „Agri-PV w Zagłębiu Węglowym Reńskim” to studium przypadku autorstwa Sophii Schneider i Jannisa Beutela, ukończone w marcu 2024 roku (str.1). Dokument został opublikowany przez Komisję Europejską w ramach działań wspierających sprawiedliwą transformację w regionach węglowych (str.2)
Projekt Agri Food-Energy-Park (AgriFEe) w Reńskim regionie węglowym w Niemczech bada efektywne wykorzystanie agrifotowoltaiki w zestawieniu z wykorzystaniem różnych roślin (str.3). Realizowany w Morschenich-Alt, w Nadrenii Północnej-Westfalii, projekt jest wspierany przez instytucje badawcze, takie jak Forschungszentrum Jülich i Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme, z finansowaniem z niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (str.3).
Celem projektu jest przejście lokalnego przemysłu z zasobów opartych na paliwach kopalnych na zrównoważone alternatywy poprzez wspieranie innowacji technologicznych w sektorze bioekonomii(str.3).Kluczowe osiągnięcia obejmują udane zbiory fasoli polnej i innych roślin, automatyczne rejestrowanie danych oraz integrację z większymi projektami regionalnymi(str.3).
Systemy Agri-PV umożliwiają podwójne wykorzystanie ziemi do produkcji rolnej i generacji energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych (str.5). Systemy te zapewniają cień i ochronę dla roślin, jednocześnie generując energię elektryczną, a wymagają specyficznych adaptacji dla maszyn rolniczych i potrzeb roślin(str.5).
Ekonomiczna wykonalność parków Agri-PV jest obecnie osiągalna tylko jedynie na uprawach powyżej 20 hektarów (Str.6). Wyzwania obejmują wysokie koszty budowy, brak doświadczenia regulacyjnego oraz potencjalny sprzeciw lokalny (str.6).
Badania w Morschenich-Alt wykazały pozytywne wyniki, w tym udaną uprawę wrażliwych roślin, takich jak fasola polna i rośliny lecznicze, takie jak nasturcja (str.7). Projekt wspiera również większą inicjatywę Agri-PV przez RWE w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler (str.7).
W kontekście streszczonego dokumentu warto zapoznać się również z recenzowaną przez prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) publikacją autorstwa Waldemara Beny traktującą o podobnej tematyce w naszym regionie: Przyroda farm fotowoltaicznych Zklastra. Doświadczenia z okolic Zgorzelca – Waldemar Bena
Więcej o publikacji Waldemara Beny przeczytasz tutaj
Źródło: Dokument źródłowy
Poniży dokument został przetłumaczony dla Państwa maszynowo na stronie www.deepl.pl. Przepraszamy za wszelkie błędy w tłumaczeniu i prosimy o wyrozumiałość.