Dnia 12 marca 2025 roku, przedstawiciele projektu TriLand – prof. Robert Knippschild, Agnieszka Pagels oraz Joanna Tokarczuk – uczestniczyli w regionalnej konferencji inaugurującej projekt Interreg VI B „BorderLabs CE”. Wydarzenie odbyło się w Żytawie i zgromadziło przedstawicieli samorządów, organizacji oraz instytucji z Polski, Niemiec i Czech, którzy wspólnie podejmują działania na rzecz wzmocnienia współpracy transgranicznej.
Projekt „BorderLabs CE” stanowi platformę dla lokalnych i regionalnych interesariuszy Trójziemia, umożliwiającą pogłębianie oraz rozszerzanie idei wspólnego regionu. Jego celem jest opracowanie rozwiązań, które pozwolą lepiej zrozumieć region jako wspólną przestrzeń do życia i pracy oraz rozwijać go w sposób zrównoważony. Wspólnie wypracowane koncepcje mają znaleźć odzwierciedlenie w przyszłych planach i programach rozwojowych, w tym w ramach kolejnych okresów finansowania Interreg. Szczególna uwaga poświęcona jest roli samorządów lokalnych i powiatowych w kształtowaniu transgranicznych strategii rozwoju.
Wśród głównych partnerów projektu znajdują się Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu oraz EUWT NOVUM z siedzibą w Jeleniej Górze. Współpracują z nimi Saksońskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z Drezna oraz Euroregion Nysa z Liberca. Wsparcie merytoryczne zapewniają również partnerzy stowarzyszeni, w tym Regionalny Związek Planowania Górne Łużyce-Dolny Śląsk, Euroregion Neisse e.V., Euroregion Nysa z Jeleniej Góry, a także przedstawiciele administracji Krajów Libereckiego i Dolnośląskiego.
Udział zespołu TriLand w konferencji stanowił istotny element wzmacniania synergii pomiędzy działaniami podejmowanymi w ramach tego projektu a inicjatywami BorderLabs CE. Oba przedsięwzięcia dążą do wsparcia zrównoważonego rozwoju regionu, przy jednoczesnym wzmacnianiu współpracy transgranicznej na poziomie strategicznym.
Autor: Joanna Tokarczuk


