W Zgorzelcu – 3 czerwca 2025 roku w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej odbyła się trzecia arena projektu TriLand, tym razem poświęcona gospodarce. Spotkanie miało na celu kontynuację wymiany doświadczeń oraz analizę kompetencji, istniejących strategii i regionalnych potrzeb w zakresie transformacji energetycznej i kształtowania regionalnej transformacji gospodarczej.

Innovation AG na Arenie TriLand oficjalnie potwierdził, że trwają zaawansowane prace przygotowawcze do budowy pierwszej polskiej fabryki samochodów elektrycznych w regionie węglowym. Ale nie w subregionie Turów –  a w Kleszczowie.

Albert Gryszczuk, założyciel Innovation AG, to kluczowa postać w dziedzinie klastrów energii i elektromobilności w Polsce. Jego działalność koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu transformację energetyczną i rozwój elektromobilności. Klastry energetyczne, które Gryszczuk promuje, odgrywają istotną rolę w integracji odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi systemami energetycznymi, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju. Projekt pierwszej wirtualnej elektrowni w Polsce, zainicjowany w Zklaster we współpracy ze wszystkimi samorządami z terenu powiatu zgorzeleckiego, jest w fazie planowania i ma na celu być przykładem takiej integracji, która dodatkowo nie będzie zwiększać ryzyka niestabilności w sieci.

Rozwój elektromobilności w powiecie zgorzeleckim to kolejny obszar poruszony w jego wystąpieniu. Projekty konwersji pojazdów, takie jak przekształcenie samochodu Sokół 4×4 z napędu spalinowego na elektryczny, były możliwe dzięki dyfuzji wiedzy w ramach klastra. Platforma EAGLE, oparta na polskiej myśli technicznej, stała się fundamentem dla stworzenia samochodu elektrycznego Evan, który jest pierwszym polskim pojazdem elektrycznym w kategorii N1.

Mimo sukcesów w dziedzinie elektromobilności, założyciel Innovation AG napotkał wyzwania związane z lokalizacją fabryki samochodów elektrycznych. Jako lokalny patriota chciał, aby fabryka powstała w powiecie zgorzeleckim, jednak między innymi brak preferencyjnych warunków oraz potencjalnego wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji skłonił go do przeniesienia projektu do Kleszczowa w województwie łódzkim. Tu ciekawostką może być fakt ,że planowana fabryka ma powstać zaledwie kilkaset metrów od odkrywki węgla brunatnego, to tylko potwierdzenie jak istotne jest myślenie a transformacji i wczesne pozyskiwanie środków. Powiat Bełchatowski w odróżnieniu od pow. Zgorzeleckiego otrzymał środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Gryszczuk podkreślił, że lokalni przedsiębiorcy potrzebują jasnej strategii rozwoju regionu, potrzebują kierunku wskazanego przez lokalną administrację, aby móc pewnie inwestować własne środki.

Kluczowym pytaniem pozostaje, co będzie po węglu i jaki jest pomysł na rozwój regionu, aby nie stał się on jedynie rezerwuarem siły roboczej dla sąsiednich państw? Potrzeba dialogu i współpracy jest niezbędna, aby region mógł bezpiecznie przejść przez transformację gospodarczą.

Autor: Joanna Tokarczuk