Das Anpassungsgeld – Dotacja transformacyjna
Anpassungsgeld (APG) to narzędzie wprowadzone w ramach wycofywania się z węgla w Niemczech, mające na celu społecznie odpowiedzialne zarządzanie redukcją zatrudnienia. Skierowane jest do starszych pracowników dotkniętych działaniami zamykającymi kopalnie, umożliwiając im przejście na wcześniejszą emeryturę z wyrównaniem strat emerytalnych. Należy tutaj podkreślić, że środki te nie pochodzą z funduszu JST, dotacja pochodzi ze środków federalnych i jest dodatkowym wsparciem dla obszarów odchodzących od węgla. Dla porównania, Subregion Turów nie objęty jest ani pomocą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ani żadnymi innymi dedykowanymi transformacji środkami krajowymi.
Kto może skorzystać z APG?
Pracownicy, którzy w momencie zwolnienia mają co najmniej 58 lat i byli zatrudnieni w jednym z dotkniętych przedsiębiorstw na dzień 30.09.2019, mogą ubiegać się o APG. Dotyczy to również pracowników spółek zależnych, którzy głównie pracowali dla przedsiębiorstwa zajmującego się węglem brunatnym. Wysokość APG jest określana na podstawie świadczeń emerytalnych, a potrącenia emerytalne są wyrównywane poprzez wpłaty składek. Zasiłek przejściowy, chorobowy lub za wypadek są uwzględniane przy obliczaniu APG.
Jak długo wypłacane będzie APG?
APG jest wypłacane maksymalnie przez pięć lat, zazwyczaj do najwcześniejszego możliwego wieku emerytalnego, czyli 63 lat.
Czy można pracować podczas pobierania APG?
Tak, jednak nie w dotychczasowym przedsiębiorstwie ani w żadnej z wymienionych spółek zależnych lub partnerskich. Dodatkowe zarobki są w 30 procentach odliczane od APG, przy czym istnieje limit, który zapewnia, że łączny dochód nie przekroczy wcześniejszych zarobków.
Opodatkowanie i ubezpieczenie zdrowotne
APG jest zwolnione z podatku, ale podlega zasadzie progresji, co oznacza, że jest brane pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej. Członkowie ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego muszą ubezpieczyć się dobrowolnie, przy czym przyznawana jest dopłata do składki do 50 procent.
W celu uzyskania dalszych informacji lub w przypadku konkretnych pytań zaleca się kontakt z przedstawicielem pracowników lub IGBCE (Industriegewerkschaft Bergbau, Chemie, Energie / Związek Zawodowy Przemysłu Górniczego, Chemicznego i Energetycznego).